Sport

Sprzęt niezbędny w górach

Wyjście w góry dla jednych rozumiane jest jako wyprawa, dla innych traktowane jest jako zwykła wycieczka, na która należy zabrać co najwyżej bluzę i kanapkę. To błąd! Góry niezależnie od pogody mogą być niebezpieczne.

Dobre buty trekkingowe

Co należy zabrać ze sobą na każdą wyprawę w góry, nawet taką, która zakłada zdobycie szczytu i powrót na dół tego samego dnia? Przede wszystkim trzeba mieć plecak – torby, reklamówki i inne tobołki nie są wygodne, szczególnie gdy wejście wymaga od nas również użycia rąk. Plecak zapewnia komfort – nie tylko ciężar bagażu jest rozłożony równomiernie, ale i z reguły możemy więcej spakować. Kolejna rzecz obowiązkowa to porządne buty trekkingowe. Chociaż mówi się o tym jak niedzielni turyści zdobywają Giewont w klapkach, to jednak zdecydowanie należy się tego wzbraniać. Buty do chodzenia po górach powinny być wygodne i solidne. Ich budowa ma wpływ na bezpieczeństwo na szlaku – buty trekkingowe za kostkę chronią stopę przed skręceniem. Twarda podeszwa zapewnia stabilne chodzenia, a wodoszczelny materiał jest gwarancją suchej stopy. Warto zwrócić uwagę na to, czy buty oddychają  – w innym wypadku, walory zapachowe po ich zdjęciu mogą być kwestionowane…

buty trekkingowe

Co jeszcze spakować?

W góry trzeba zabrać także kurtkę, coś ciepłego (polar lub sweter), w wyższe partie nawet latem warto brać czapkę, coś na szyję i rękawiczki. Do tego apteczka, zapas picia, coś słodkiego (batony lub czekolada), kompas, mapę i…wyobraźnię.

Dodaj komentarz