Styl życia

Psycholog nie jest już brodaty

Psychoanaliza dzisiaj to nie tylko badanie snów człowieka. Choć książka „Leżąc na kozetce „ Yalom posiada w tytule nazwę mebla, który jednoznacznie kojarzy się wizytką i psychoterapeuty, to jednak dzisiaj spotkania z lekarzem o tym profilu wyglądają inaczej.

Nie zawsze już leżąc na kozetce

Psychologia dzisiaj bada tajemnicę człowieka, który cierpi na depresje, stany lękowe czy problemy z akceptacją siebie samego. Wszechobecny kult piekna i młodości powoduje, że wiele osób, zwłaszcza kobiet cierpi na to, że są niedoskonałe. Nie mogą pogodzić się z myślą, że zdrada ciała to tak naprawdę naturalna kolej rzeczy. Starzenie się, utrata ochoty na sex, dojrzewanie – to procesy, które przerażają współczesnego człowieka. Ten bowiem chciałby pozostać wiecznie młody i sprawny. Tymczasem trudno jest nadążyć za pędzącym światem, modami czy rozwojem technologicznym. Depresje spowodowane są problemami sercowymi, rodzinnymi, ale także zawodowymi. Stres związany z utrzymaniem czy też utratą pracy jest bardzo silny.

psycholog

Psycholog nie jest wszechwiedzący

Psychologia zajmuje się analizą umysłu człowieka. Nie odpowiada na pytania – jak żyć, ale oferuje sugestie, które można wykorzystać lub zignorować. Psycholog nie zna jednego, słusznego rozwiązania problemu, ale ma zadanie wysłuchać i zaoferować pomoc. Pacjent nie kładzie się na kanapie i mówi, mówi, mówi, ale spotyka się z lekarzem, który jest partnerem w rozmowie. Nie wie więcej niż pacjent, ale może mu pomóc tak by ten sam wiedział co i jak zmienić w swoim życiu.

Dodaj komentarz