Ciekawostki

Jaką pomoc należy zapewnić osobom starszym?

Osoby w podeszłym wieku muszą sobie radzić z wieloma wyzwaniami. Z upływem czasu mają coraz mniej siły. Pojawiają się liczne problemy zdrowotne – ze wzrokiem, słuchem, poruszaniem się. Część osób starszych boryka się z poważnymi chorobami. To wszystko powoduje, że wykonywanie codziennych czynności może sprawiać problem. Potrzebna jest im zatem pomoc.

W czym pomagają najbliższe osoby?

Zazwyczaj opiekę osobie starszej zapewnia najbliższa rodzina. Stara się dbać o różne dziedziny życia krewnego. Przede wszystkim okazuje taką praktyczną pomoc. Pomaga w robieniu zakupów, załatwianiu różnych spraw, sprzątaniu, gotowaniu, wykonywaniu napraw w mieszkaniu. Jednak nie tylko taka pomoc się liczy. Osobie starszej należy również poświęcać czas i okazywać zainteresowanie. Rodzina stara się często odwiedzać krewnego, rozmawiać, dzwonić. To pomaga zachować stabilność emocjonalną. Jest to szczególnie ważne, gdy taka osoba straciła współmałżonka i na co dzień jest sama. Na rodzinie zatem ciąży ogromna odpowiedzialność.

osoba-starsza

Kiedy potrzebna jest profesjonalna opiekunka?

Nie zawsze rodzina może zapewnić odpowiednią pomoc oraz opiekę. Problemem może być zbyt duża odległość, obowiązki zawodowe lub rodzinne. Kiedy osoba w podeszłym wieku jest poważnie chora potrzebna jest profesjonalna opieka. W takiej sytuacji rodzina powinna znaleźć opiekunkę dla chorej osoby. Oczywiście chcemy, by była to osoba doświadczona. Często korzystamy z pomocy poleconych nam opiekunek. Poza tym powstają firmy, które świadczą takie usługi opiekuńcze. Musimy przemyśleć, jaką podjąć decyzję. 

Dodaj komentarz