Styl życia

Gitara elektro-akustyczna – jakość a cena

Gitary elektro-akustyczne to instrumenty, które są przeznaczone dla profesjonalnych muzyków, którzy chcą połączyć naturalne brzmienie gitary akustycznej z dodatkiem elektronicznych filtrów i innych rozszerzeń.
W giatarach elektro-akustycznych nie ma najważniejszych elementów – o ich jakości świadczy przede wszystkim kompozycja wszystkich elementów. Jeżeli byłby elementy, które uznawane byłyby za najlepsze – to wystarczyłoby skomponować wszystkie te elementy żeby powstała najlepsza gitara na świecie. Byłoby to zbyt proste.

Konstruowanie gitar jednak opiera się na czymś innym. Podobnie jak muzyka – tak samo produkcja gitar – nie istnieje taki rodzaj muzyki, który podobałby się i odpowiadał wszystkim słuchaczom. Tak samo jest z gitarami – mnogość modeli i brzmień zależy od tego, co muzyk chce zaproponować swoim słuchaczom. Początkujący muzyk podczas wyboru instrumentu kieruje się tylko tym, co sam uważa dobre. Natomiast profesjonalni muzycy kierują się przede wszystkim tym, w jakich okolicznościach będzie wykorzystywany instrument i jakiego rodzaju muzykę ma tworzyć. Jeżeli muzyk kieruje się takimi kategoriami wyboru – to można o nim śmiało powiedzieć, że jest muzykiem zawodowym.
Dobrej jakości gitary powinny jednak zachować swój odpowiedni stosunek do ceny. Często jednak się zdarza, że gitara, która posiada renomę ze względu na jakość – posiada również odpowiednio wysoką cenę – ze względu na markę. Jest to z jednej strony uzasadnione, bo to również decyduje o dostępności instrumentu, a raczej jego elitarności.
 

Dodaj komentarz