Dom

Czyszczenie dywanów – jak dbać o dywany

Czyszczenie dywanówDywany to elementy wystroju wnętrz, które spełniają role nie tylko dekoracyjne, ale także tłumiące dźwięki i niestety zbierające brud z pomieszczeń. Problem ten dotyka każdej tkaniny tego typu, niezależnie od zastosowanych apretur ochronnych. Jeśli nie chcemy więc trzymać w domu, na podłodze zbiornika na brud, który z czasem coraz trudniej usunąć, warto zadbać o dywan.

Nie najlepsze sposoby dbania o dywan

Chcąc uniknąć potrzeby czyszczenia dywanu, bywają właściciele, którzy przykrywali swoją ukochaną dekorację folią. Rozwiązanie jest złe nie tylko z punktu funkcjonalności dywanu, który przykryty folią nie nadaje się do chodzenia po nim, ale także ze względu na stan samej tkaniny. Brak dostępu powietrza powoduje zwyczajne pleśnienie dywanu, który nieodsłaniany przez lata nie będzie się do niczego nadawał. Także wylewanie wiader wody na dywan i pranie go na mokro doprowadzi do pleśni.

Porządne czyszczenie dywanów

Podstawą jest oczywiście regularne odkurzanie, ale nie może to być jedyny sposób dbania o dywan. Odkurzacze, nawet te najsilniejsze nie mogą wyciągnąć głęboko ukrytego brudu. Niezbędne jest przynajmniej dwa razy do roku trzepanie dywanów, jest to istotne nie tylko ze względu na usuwanie kurzu, ale także usuwanie roztoczy i zwyczajne przewietrzenie dywanu. Stosowanie reklamowanych np. w telewizji środków chemicznych sprawdza się nie przy wszystkich dywanach, a także zbyt częste korzystanie z nich może prowadzić do zmiany koloru dywanu. Zdecydowanie lepiej jest czyszczenie dywanów w specjalistycznych pralniach chemicznych, które są w stanie czyścić nawet bardzo duże dywany.

Dodaj komentarz